Mindenki által köztudott, hogy a levegőszennyezés károsíthatja az egészséget, különösen a légzőszerveket. A kutatások viszont kimutatták, hogy a szív-és érrendszeri betegségekre is negatív hatással van a szennyezett levegő.
Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint a szívkoszorúér-betegség okozta halálozások 24 százalékának, illetve a stroke általi halálozások 25 százalékának a fő okozója a légszennyezettség.
Minél tovább fennáll ez a kockázat, annál inkább kialakulhatnak a felsorolt betegségek.
Belégzéskor a szennyezett levegőben levő sok apró részecske elérheti a keringési rendszert, beleértve a szívet is. Kialakulhat szabálytalan szívverés, szívroham, valamint szélütés is előfordulhat ennek következményeképpen.
A légszennyező anyagok az emberi szervezet keringési rendszerébe jutásuk folyamán gyulladást okozhatnak, károsíthatják az ereket, fokozhatják azt artériák elmeszesedését. Ezek a tényezők hozzájárulnak a szív- érrendszeri betegségek kialakulásához.
A finom és az ultrafinom részecskék mélyebben beszivárognak a tüdőbe, mint más szennyező anyagok, ezért különösen veszélyesek.
A fosszilis tüzelőanyagok, a szén, gáz, olaj égetése során illékony szerves vegyületek és nitrogén-oxidok képződnek, ezek reakciójából ózon képződik. Ennek belélegzése már rövid idő alatt is okozhat tüneteket, például mellkasi fájdalmat.
A kén-dioxid a kéntartalmú fosszilis tüzelőanyagok égetése során szabadul fel. Kimutatták, hogy károsítja a szív-és érrendszert.
A szívbetegségek kockázatát növeli a fekete szén légszennyező anyagainak a kibocsátása.
Az alábbiak a forrásai:
- belső égésű motorok, a diesel motorok különösen
- széntüzelésű kályhák
- szén és nehézolaj fűtési rendszerek
- hulladékégetés
- erdőtüzek
A légszennyeződés nem mindenkire hat egyformán. Vannak csoportok, akik fokozottabban veszélyeztetettek, ide tartoznak a:
- gyermekek
- terhes nők
- idősebb felnőttek
- szív- vagy tüdőbetegségben szenvedők
- a magas szennyezettségű levegőn élők.
A közlekedéssel összefüggő légszennyeződés és a HDL koleszterin („jó koleszterin”) szintje között is összefüggést fedeztek fel a kutatók. A közlekedésből származó szennyezettség által veszélyeztetett embereknek a HDL szintje számottevően alacsonyabb volt, ez pedig a szívbetegségek kockázatát növeli.
Sokan talán nem is foglalkoznak a környezetükben levő levegő szennyezettségének a vizsgálatával. Napjainkban egyre inkább szükség lesz erre. Vannak weboldalak, ahol nyomon követhető a lakóhely levegőjének szennyezettsége. A maszkviselés is lehet részleges megoldás erre a problémára.
Hatékony módszer a beltéri levegő tisztaságának megőrzésére az innovatív, elegáns légtisztító berendezés. Segítségével megőrizheted a környezetedben élők egészségét, hatásosan csökkentheted a betegségek kialakulásának lehetőségét.
Mert az egészségünk mindennél fontosabb!!